O Skladu skladov Covid-19
Zaradi svetovne pandemije in spomladi 2020 tudi v Sloveniji razglašene epidemije COVID-19 so v gospodarstvu nastale številne škodljive posledice. To je povzročilo izredne razmere, zato so bili potrebni obsežni in hitri ukrepi, namenjeni zdravstvenim sistemom ter blaženju negativnih posledic pri delovanju gospodarstva, predvsem MSP in drugih ranljivih delov gospodarstva.
Na podlagi kriznih razmer je Evropska Komisija marca 2020 sprejela Naložbeno pobudo v odziv na koronavirus namenjeno spodbujanju naložb z mobilizacijo razpoložljivih denarnih rezerv v evropskih strukturnih in investicijskih skladih za takojšen boj proti krizi.
MGRT je v sodelovanju s SID banko, d.d., Ljubljana, julija 2020 izdelalo poenostavljeno Predhodno oceno finančnih instrumentov COVID-19, v kateri je ugotovilo, da se je tržna vrzel financiranja na naložbenih področjih RRI in MSP zaradi ekonomske krize zaradi COVID-19 v primerjavi s tržno vrzeljo financiranja, ki jo je leta 2015 ugotovil PwC v Predhodni oceni finančnih instrumentov v Sloveniji, še poglobila.
Dne 30.9.2020 sta Republika Slovenija, Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo in SID – Slovenska izvozna in razvojna banka d.d., Ljubljana, podpisali Sporazum o financiranju za operacijo »Finančni instrumenti za omilitev posledic ekonomske krize zaradi epidemije COVID-19 za obdobje 2020-2023«, v višini 65 mio EUR.
Na podlagi tega se je oblikoval Sklad skladov COVID-19, ki je namenjen financiranju dveh naložbenih področij:
- Raziskave, razvoj in inovacije ter
- Mala in srednje velika podjetja.
Vir za financiranje operacije FI COVID-19 so sredstva Evropskega sklada za regionalni razvoj (v nadaljevanju: ESRR), v višini 65 mio EUR (EU del). Finančni instrumenti v okviru operacije FI COVID-19 predstavljajo ukrepe za učinkovit odziv na posledice epidemije COVID-19, upoštevaje Naložbeni pobudi EK za odziv na koronavirus CRII in CRII+, hkrati pa bodo prispevali k doseganju ciljev OP 2014-2020 in odgovarjajo na poglobljene tržne vrzeli identificirane na področju RRI in MSP.
Sredstvom evropske kohezijske politike v višini 65 mio EUR morajo finančni posredniki zaradi zahtev po finančnem vzvodu zagotoviti še dodatnih najmanj 30 mio EUR, tako da bo omilitvi posledic ekonomske in javnozdravstvene krize zaradi epidemije COVID-19 ter spodbujanju rasti, razvoja, investicijskih vlaganj in tekočega poslovanja ciljnih skupin, opredeljenih v naložbeni strategiji sklada skladov, z dolžniškim financiranjem namenjenih skupaj več kot 95 mio EUR.
Tako iz sredstev evropske kohezijske politike in sredstev finančnih posrednikov lahko ponudimo ugodno financiranje zagonskim (start-up) podjetjem, mikro, malim in srednje velikim podjetjem, velikim podjetjem, zadrugam, samostojnim podjetnikom in socialnim podjetjem.